DOLAR 18,8719
EURO 20,0727
ALTIN 1.112,27
BIST 5.071,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 13°C
Az Bulutlu
Ankara
13°C
Az Bulutlu
Per 13°C
Cum 16°C
Cts 17°C
Paz 16°C

Kızseki Köyü Sulama Göleti dualarla hizmete açıldı

2020 YILINDA 600 HEKTARLIK ALANDA UYGULANAN SULAMA PROJELERİNİ 2021 YILINDA 2500 HEKTARLIK BİR ALANDA UYGULAMAYI HEDEFLEDİKLERİNE DEĞİNEN VALİ MASATLI, “DÜNYADAKİ İYİ ÖRNEKLERE BAKTIĞIMIZDA TARIMDA YÜKSEK VERİM ELDE ETMENİN YOLUNUN DOĞRU VE YETERLİ SULAMA YAPMAK OLDUĞUNU GÖRMEKTEYİZ. BUNU AMASYA’DA BAŞARDIĞIMIZDA TARIMSAL FAALİYETLERLE GEÇİNEN VATANDAŞLARIMIZIN GELİR SEVİYESİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTACAKTIR. TÜRKİYE SON 18 YILDA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE HER ALANDA BÜYÜK ATILIMLAR YAPMIŞ VE DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLAN ÜLKELERİN ARASINA GİRMİŞTİR. ULUSLARARASI ARENADA BU BAŞARILARA İMZA ATILIRKEN KÖKLERİMİZİ OLUŞTURAN TARIM SEKTÖRÜ HİÇBİR ZAMAN GÖZ ARDI EDİLMEMİŞ, HAYATA GEÇİRİLEN SAYISIZ PROJEYLE HEM TARIMSAL ÜRETİMİMİZ HEM DE BU ÜRETİMDEN ELDE EDİLEN MİLLİ GELİRİMİZ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTMIŞTIR. ŞU AN DÜNYADA GIDA ALANINDA KENDİ KENDİNE YETEBİLEN VE TARIMSAL ÜRETİM MİKTARIYLA SEKTÖRDE OYUN KURUCU OLAN ÜLKELERDEN BİRİYİZ. BU NOKTALARA GELMEMİZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇİZDİĞİ TARIM VİZYONU VE BU VİZYON KAPSAMINDA YAPILAN ALTYAPI YATIRIMLARI BİLİMSEL ÇALIŞMALAR VE DESTEKLEMELERLE MÜMKÜN OLMUŞTUR” DİYE KONUŞTU.İLE VATANDAŞLAR KATILDI.

15.02.2021
A+
A-

Amasya’da 500 dekarlık araziye cansuyu olacak Kızseki Köyü Sulama Göleti dualarla hizmete açıldı. Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “İl Özel İdaresinin sulama bütçesini en az 4 kat arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

2020 yılında 600 hektarlık alanda uygulanan sulama projelerini 2021 yılında 2500 hektarlık bir alanda uygulamayı hedeflediklerine değinen Vali Masatlı, “Dünyadaki iyi örneklere baktığımızda tarımda yüksek verim elde etmenin yolunun doğru ve yeterli sulama yapmak olduğunu görmekteyiz. Bunu Amasya’da başardığımızda tarımsal faaliyetlerle geçinen vatandaşlarımızın gelir seviyesi önemli ölçüde artacaktır. Türkiye son 18 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her alanda büyük atılımlar yapmış ve dünyada söz sahibi olan ülkelerin arasına girmiştir. Uluslararası arenada bu başarılara imza atılırken köklerimizi oluşturan tarım sektörü hiçbir zaman göz ardı edilmemiş, hayata geçirilen sayısız projeyle hem tarımsal üretimimiz hem de bu üretimden elde edilen milli gelirimiz önemli ölçüde artmıştır. Şu an dünyada gıda alanında kendi kendine yetebilen ve tarımsal üretim miktarıyla sektörde oyun kurucu olan ülkelerden biriyiz. Bu noktalara gelmemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği tarım vizyonu ve bu vizyon kapsamında yapılan altyapı yatırımları bilimsel çalışmalar ve desteklemelerle mümkün olmuştur” diye konuştu.

İlde 2020 yılında hizmete sunulan 27 sulama projesi ve bir gölet inşaatına yaklaşık 9.6 milyon TL harcandığını anımsatan Masatlı, “Bunun yanı sıra 2020 yılında köy altyapılarımızın iyileştirilmesine yönelik içme suyu projelerine yaklaşık 6.5 milyon TL, sanat yapıları ve kilitli parke taşı projelerine 4.7 milyon TL, kanalizasyon şebekesi projelerine 1.7 milyon TL ve bu hizmetlerde kullanılan çeşitli malzemelerin alımı için 6.5 milyon TL olmak üzere toplam 19.5 Milyon TL‘lik yatırım kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Ulaşım altyapısı projelerine baktığımızda ise 29.5 milyon TL’lik bir kaynağın yol bakım ve onarımları, sıcak asfalt çalışmaları ve stabilize yol çalışmaları için kullanıldığını görmekteyiz. Altyapıya yönelik bu çalışmalarla birlikte İl Özel İdaresi bütçesinden 1.2 milyon TL‘lik bir kaynakta üreticilerimize fidan, tohum ve damızlık hayvan gibi desteklemeler için kullanılmıştır. Tüm bu çalışmalar köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükseltmek ve kırsal kalkınmayı sağlamak içindir. Bu vesileyle Amasya halkına bu hizmetleri ulaştırmamız için bizlere yön veren ve İlimize milyonlarca liralık kaynak aktaran Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetimize Amasya halkı adına şükranlarımızı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Göletin dualarla yapılan açılışına AK Parti Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ve Hasan Çilez, AK Parti İl Başkanı M. Akif Kesmekaya, diğer yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.