Site Rengi

DOLAR 18,8787
EURO 19,9183
ALTIN 1.098,42
BIST 5.058,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 16°C
Az Bulutlu
Ankara
16°C
Az Bulutlu
Cts 17°C
Paz 17°C
Pts 16°C
Sal 16°C

Emine Erdoğan, Nijerya’da Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN EŞİ EMİNE ERDOĞAN, NİJERYA’NIN BAŞKENTİ ABUJA’DA YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI. DOST ÜLKELERDE AÇILAN KÜLTÜR MERKEZLERİNİN, İLİŞKİLERE VERDİKLERİ ÖNEMİN BİR NİŞANESİ OLDUĞUNU BELİRTEN ERDOĞAN, “ABUJA YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ İLE ANADOLU’NUN BİLGELİK KAPILARINI NİJERYALI KARDEŞLERİMİZE AÇIYOR OLACAĞIZ” DEDİ.

Emine Erdoğan, Nijerya’da Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı
21.10.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Nijerya’nın başkenti Abuja’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı. Dost ülkelerde açılan kültür merkezlerinin, ilişkilere verdikleri önemin bir nişanesi olduğunu belirten Erdoğan, “Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi ile Anadolu’nun bilgelik kapılarını Nijeryalı kardeşlerimize açıyor olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Nijerya’nın başkenti Abuja’ya düzenlediği ziyaret kapsamında, Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı. Açılış sırasında yaptığı konuşmada, Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmenin kendisi için büyük bahtiyarlık olduğunu belirten Erdoğan, gösterdikleri misafirperverlik ve candan karşılama için şükranlarını sundu. Dost ve kardeş ülkelerde açılan kültür merkezlerinin, ilişkilere verdikleri önemin bir nişanesi olduğuna işaret eden Erdoğan, “Bu merkez ile Anadolu’nun bilgelik kapılarını Nijeryalı kardeşlerimize açıyor olacağız. Türk kültürünü daha yakından tanıma imkanı elde edeceğiniz gibi, isterseniz Türk dili de öğrenebileceksiniz. Yunus Emre, Türk halkının gönül tahtında oturan bir Anadolu ozanıdır. Ancak mesajı evrenseldir. Onun irfan dolu dizeleri insan sevgisini anlatır. Anadolu’da derin izler bırakmış Yunus Emre’nin mesajının, kültür merkezimiz aracılığı ile Abuja’ya ulaşması büyük mutluluk. Bugüne kadar 52 ülkede, 62 Yunus Emre Kültür Merkezi kurduk. Edebiyat, kültür ve sanat, dost ülkelerle bağlarımızı kuvvetlendiren en güzel araçlar. Yunus Emre, meşhur sözünde, Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz diyor. Sadeliği içinde son derece derin anlamlar taşıyan bu söz tüm kardeşliklerin başlangıcıdır” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Kültür Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını dileyerek, emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

“İnsan kalbinin, hiçbir tercümana ihtiyacı olmadığını görüyorsunuz”

Konuşmasında, Türkiye’nin başlattığı Afrika açılımıyla, 2005 yılından bu yana birçok Afrika ülkesinde bulunma imkanının olduğunu belirten Erdoğan, eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok yurt dışı ziyaretine eşlik ettiğini ve Afrika ülkelerine gelmeyi özellikle istediğini kaydetti. Afrika’ya adım attığı ilk günden beri kıtaya olan hayranlığının arttığını, burada birçok insanlık hâline şahit olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bu seyahatlerde, aramızdaki kültürel farklılıklara rağmen, tüm insanlığın büyük bir aile olduğunu içselleştiriyorsunuz. İnsan kalbinin, hiçbir tercümana ihtiyacı olmadığını görüyorsunuz. Dünyanın tüm annelerinin sevincinin de gözyaşının da aynı olduğunu anlıyorsunuz. Yani insan olmanın evrenselliğiyle tanışıyorsunuz. İşte bu süreçte, gönlümde birikenleri kaleme alma ihtiyacı hissettim. Başlı başına bir ilham kaynağı olan Afrika’nın bendeki izlerini, yazının kalıcılığına emanet ettim. Kültürel etkileşimin insanlar arasında nasıl köprüler kurduğunu izah eder nitelikte olduğuna inanıyorum” dedi.

“Afrika’yı 21. yüzyılın yükselen yıldızı olarak görüyoruz”

Emine Erdoğan, Afrika’nın adeta dünyanın bütün hazinelerini barındıran bir sandık olduğuna dikkati çekerek, kıtanın 2 binin üzerinde farklı dil ve etnik topluluğun evi olduğunu, 1 milyara aşkın nüfusuyla çok büyük bir potansiyelinin bulunduğunu bildirdi. “Afrika’yı 21. yüzyılın yükselen yıldızı olarak görüyoruz. Hak ettiği yere gelmesi için de tüm Afrika kıtasıyla dayanışma halindeyiz” ifadelerini kullanan Erdoğan, Türkiye’nin Afrika Kıtası’ndaki büyükelçiliklerinin sayısının artmasının, ilişkilerin derinleştiğinin ifadesi olduğuna işaret etti. Erdoğan, 2002 yılında Türkiye’nin Afrika’da sadece 12 büyükelçiliği bulunurken, bugün 43 büyükelçiliğin faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek, “Önümüzdeki dönemde bu sayıyı inşallah 49’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara’daki Afrika büyükelçiliklerinin 2008 yılında 10 olan sayısı ise 2021 yılında 37’ye yükseldi. Türk Hava Yollarımız da Afrika’ya olan uçuşlarına yeni rotalar ekliyor. Korona virüs (Covid-19) salgını öncesi, kıtada 40 ülkede 60 noktaya sefer düzenleniyordu. Seyahat yasaklarının kalkmasıyla uçuş sayımız artırıyor ve bizler birçok noktada yeniden kavuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Afrika’yla olan dostluğumuz himaye ettiğim birçok güzel projeye de ilham oldu”

Afrika ile olan dostluğun, birçok projesine ilham olduğunu ve Afrikalı kadınlar katkıda bulunmak adına için birçok adım atıldığının altını çizen Erdoğan, “Afrika’yla olan dostluğumuz himaye ettiğim birçok güzel projeye de ilham oldu. 2016 yılında Ankara’da Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi kurduk. Bu merkez sayesinde, Afrikalı kadınların, emeklerinin tam karşılığını alabilecekleri adil bir pazar oluşturduk. Literatüre kazandırdığımız, Afrika Yemek Kültürü ve Afrika Atasözleri kitapları ise kültürel yakınlaşmamızın eseri olarak kütüphane raflarına eklendi. Her yıl, 25 Mayıs Afrika Günü’ne özel etkinlikler düzenliyor ve Afrika’nın daha iyi bir kıta vizyonuna katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Kitabımın satışından elde edilecek gelir de olduğu gibi Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne aktarılıyor. Umarım Afrikalı kadınlarla olan dayanışmamıza anlamlı bir katkı olur” dedi.

“Kırılgan kesimler için birçok ülkede özel yardım programları hayata geçirdik”

Türkiye’nin Afrika’yla ilişkisinin yalnızca bağış veya hibe içerikli bir zemin üzerine kurulu olmadığının altını çizen Erdoğan, kıtanın gelişmesi ve kalkınmasının, dünyanın ortak geleceği için önemine değinerek bunun için de imkanları seferber ettiklerini kaydetti. İnsan odaklı dış politika kapsamında, Afrika ülkelerine eğitim desteği verdiklerini belirten Erdoğan, “Bugüne kadar ülkemiz burslarından yararlanan Afrika öğrencilerinin sayısının, yaklaşık 14 bini bulması büyük mutluluktur. Dünyanın başına gelmiş en büyük felaketlerden biri olan Covid-19 salgınında da gıda güvenliği sıkıntısı çeken ülkelerin yanında olduk. Kırılgan kesimler için birçok ülkede özel yardım programları hayata geçirdik. Çok sevdiğim bir Afrika atasözü şöyle diyor, Hayırseverlik varlıktan değil, kalptendir. En çok kalbimizle, Afrika’nın yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kıtanın barış, istikrar, refah ve kalkınmasına katkı sunmaya devam edeceğiz. Afrika coğrafyasının başarı ve mutluluğunun daim olmasını diliyorum” dedi.

Ayrıca konuşması sırasında, programda emeği geçen herkese şükranlarını sunan Erdoğan, en kısa zamanda yeniden bir araya gelme temennisini iletti.

“Yunus Emre Enstitüsü’nün dünyanın her yerinde kültüre dayalı bir Türkiye gündemi oluşturması son derece önemlidir”

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş de dünyanın dört bir köşesinde Türkiye’nin kültür elçiliğini yapan enstitünün yeni bir merkezini Emine Erdoğan’ın teşrifiyle açmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Yunus Emre Enstitüsü’nün faaliyetlerini, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerini daha ileri boyutlara taşımak amacıyla düzenlediğine işaret eden Ateş, “Zengin bir kültürel birikimine sahip olan ülkemiz, dünya gündemine kültürle, sanatla, kültürel mirasıyla gelmeyi fazlasıyla hak etmektedir. Kültür bu anlamda, ülkemizi kısır gündemlere ve yanlış algılara hapsetmek isteyen belli odakların oyununun bozulması açısından da büyük bir işlev görmektedir. Bu açıdan, Yunus Emre Enstitüsü’nün dünyanın her yerinde kültüre dayalı bir Türkiye gündemi oluşturması son derece önemlidir. Türkiye’nin binlerce yıllık kültürel birikimini hakkıyla temsil etmek ve insanlığın yararına sunmakla görevli olan Yunus Emre Enstitüsü’nün sorumluluğunun çok ağır olduğunun farkındayız. Bu ağır sorumluluğun yerine getirilmesinde, bizleri her zaman destekleyen Sayın Hanımefendiye teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Enstitü olarak merkez açtığımız ülkelerde amacımız, açık ve şeffaf insani bağlar kurarak gerçekçi bir Türkiye algısı oluşturmak, Türkiye’nin tanınırlığını, bilinirliğini ve itibarını artırmaktır” dedi.

Ateş, 2021’in Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “Türkçe ve Yunus Emre Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlatarak, böylesine önemli bir yılda, Yunus Emre Enstitüsü’nün Abuja da açılıyor olmasının ayrıca anlamlı ve değerli olduğunu vurguladı.

Yunus Emre Enstitüsü, 53 ülkede 64 merkez sayısına ulaştı

Düzenlenen açılış törenine, Nijerya Enformasyon ve Kültür Bakanı Lai Muhammed, İnsani İlişkiler, Afet ve Sosyal Kalkınma Bakanı Sadiye Umar Farouq, Nijerya Devlet Başkanı Yardımcısı’nın Eşi Dolapo Osinbajo ve çok sayıda davetli katıldı. Törende Emine Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın eşi Şule Akar ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Şeref Ateş eşlik etti. Açılışın ardından enstitü merkezini gezen Emine Erdoğan, davetlilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Nijerya’da düzenlenen açılış ile toplamda 53 ülkede 64 merkez sayısına ulaşan Yunus Emre Enstitüsü, daha önce hizmete giren, Mısır, Fas, Sudan, Güney Afrika, Somali, Senegal, Tunus ve Ruanda’dan sonra Nijerya ile Afrika’daki merkez sayısını 9’a çıkardı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.