Site Rengi

DOLAR 18,8752
EURO 19,9090
ALTIN 1.099,08
BIST 5.058,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
17°C
Parçalı Bulutlu
Paz 18°C
Pts 16°C
Sal 18°C
Çar 16°C

Vergi denetimleri süreci ESO’da konuşuldu

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI, VERGİ DENETİM KURULU (VDK) BAŞKAN YARDIMCISI NİHAT ETİK, VDK DAİRE BAŞKANI BAYRAM GÜLÇİÇEK, VERGİ BAŞMÜFETTİŞİ MEHMET İŞCAN VE VERGİ BAŞMÜFETTİŞİ TAYİP BOYRAZ TARAFINDAN “PAYDAŞ BULUŞMALARI” ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI ÜYELERİ İLE İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Vergi denetimleri süreci ESO’da konuşuldu
03.02.2022
A+
A-

Eskişehir Sanayi Odasında ’Paydaş Buluşmaları’ etkinliği kapsamında vergi denetimleri süreci ele alındı.

Vergi denetimleri ile alakalı süreç ve mükellef hakları gibi konuların değerlendirildiği toplantı Eskişehir Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkan Yardımcısı Nihat Etik, VDK Daire Başkanı Bayram Gülçiçek, Vergi Başmüfettişi Mehmet İşcan ve Vergi Başmüfettişi Tayip BoyrazESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, Başkan Yardımcısı Fatih Düş, Yönetim Kurulu Üyeleri Evren Şahin, Gürhan Albayrak ve ESO üyesi sanayiciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ESO Başkanı Kesikbaş, “Özellikle böyle günlerde devleti sanayicinin yanında görmek bizler için ayrıca bir mutluluk tablosu. Zor günlerden geçiyoruz ama bu günleri üreterek, iş birliklerimizi geliştirerek aşacağımızı biliyoruz” diye konuştu.

Eskişehirli sanayiciler ile bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden VDK Başkan Yardımcısı Nihat Etik yaptığı konuşmada, “Bugün Eskişehir’imize bir dizi temaslarda bulunmak için geldik. Eskişehir Sanayi Odamıza daha fazla vakit ayırmak istedik. Eskişehir bizler için çok kıymetli, ülkemiz için Eskişehir çok büyük bir değer. Temennimiz Eskişehir’in hedeflerinin daha da büyümesi ve ülkemize birkaç Eskişehir daha katmak. Çevre illerin de Eskişehir’in ekonomik kalkınmasına ulaşmasını arzuluyoruz” dedi.

Vergi Denetim Kurulu organizasyon yapısı ve mükelleflerin sahip olduğu hakların anlatıldığı toplantıda, VDK Daire Başkanı Bayram Gülçiçek; mükellef haklarına yönelik düzenlemeler, taslak vergi inceleme tutanağını talep etme hakkı, vergi denetim kurulu başkanlığınca “mükellef haklarına” yönelik devam eden çalışmalar ve mükellef hakları hakkında açıklamalarda bulundu.

Gülçiçek, Vergi Usul Kanunun 140’ıncı maddesinde yapılan değişiklik ile birlikte vergi incelemelerine 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren mükelleflere yapılacak yazılı bildirim ile başlanacağını açıkladı. Yasa yürürlüğe girdiğinde yazılı bildirimin ekinde mükellef haklarını bildiren ayrı bir yazı sunulmasının planlandığından bahseden Gülçiçek, “Bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir. Söz konusu yazıda haklar mükellefe bildirilecektir” diye konuştu.

Gülçiçek açıklamasında mükellef haklarını şöyle sıraladı:

Vergi İnceleme Yetkilisinin Kimliğini Görme Hakkı, incelemenin gerekçesini, konusunu, dönemini ve kapsamını öğrenme hakkı, defter ve belgelerin kendisinden yazılı olarak istenilmesi hakkı, defter ve belgelerini ibraz etmek için ek süre isteme hakkı, resmi çalışma saatleri dışında inceleme yapılmamasını isteme hakkı, itiraz ve mülahazalar ile ibraz ettikleri özelgelerin tutanaklara geçirilmesini isteme hakkı, taslak vergi inceleme tutanağını talep etme hakkı, incelemenin her safhasında bilgi alabilme hakkı, inceleme sırasında temsilci bulundurma hakkı, vergi incelemesinin süresinde bitirilmemesinin nedenini öğrenme hakkı, rapor özeti talep etme hakkı, rapor değerlendirme komisyonlarınca dinlenme talep hakkı, tarhiyat öncesi uzlaşma talep hakkı, dava açma hakkı, mali tatile ilişkin hükümlerden yararlanma hakkı, müracaat ve şikâyet hakkı.

Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının ardından sanayicilerin soruları yanıtladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.